برای کودکان...

کودکان ایرانی
عکاس: امیرحسین ابوالفتح؛ برگرفته از سایت طرقه

مهتاب کرامتی سفیر حسن نیت یونیسف در ایران به مناسب 20 سالگی پیمان‌نامه حقوق کودک پیامی به مردم ایران صادر کرد .

در این پیام آمده است: بیست سال از روزی که پیمان‌نامه حقوق کودک تصویب شد، گذشته است. بیست سال است که دنیا به کودکان به چشم دیگری نگاه می کند؛ به چشم یک انسان که حقوق خودش را دارد. حالا بیست سال است که اگر کودکی از گرسنگی می گرید، اگر بمب خانه امن کودکان را ویران می‌سازد، اگر کودکی به جای مدرسه رفتن کار می کند، اگر کودکی از دسترسی به خدمات بهداشتی محروم است، اگر کودکی توسط والدین خودش مورد آزار و غفلت قرار می گیرد، همه جهان هم آوایند که این «حقوق» اوست که زیر پا گذاشته شده است.

در این پیام آمده است: خیلی مهم است که بدانیم ما صاحب کودکان نیستیم و به آنها ترحم نمی کنیم؛ آنها صاحب حقند. حقوقی که باید به رسمیت شناخته شوند و به آنها احترام گذاشته شود. تک تک ما مسئولیم که مطمئن شویم کودکان زندگی با کیفیتی دارند، از مسئولین دولتی گرفته تا جامعه مدنی، جوامع محلی، مدارس، رسانه ها و والدین.

در بخش دیگری از این پیام آمده است: هیچ چیز در دنیا آرامش بخش تر از لبخند یک کودک نیست. آن نگاه تازه معصوم که در چشمان‌شان می درخشد و آینده این جامعه را می سازد. من شاهد لحظاتی بوده‌ام که ساده‌ترین توجهات و کمکها آینده یک کودک را به شکل چشمگیری تغییر داده است، لحظاتی که یک حرکت ساده مثل بلند کردن دست نمایندگان مجلس یا اعضای کابینه، کیفیت زندگی تعداد زیادی از کودکان را عوض می‌کند. لحظاتی که یک همکاری ساده در یک محله یا سازمان غیردولتی قلب کودکان را از امید و شادی سرشار کرده است. دم را غنیمت بشماریم. فردا خیلی دیر است. بیاید برای کودکان ایران متحد شویم.

یونیسف در بیش از 150 کشور و منطقه از جهان برای کمک به رشد و بقای کودکان از اوان خردسالی تا نوجوانی فعالیت می‌کند. یونیسف که بزرگترین ارائه‌کننده واکسن در کشورهای در حال توسعه است، برای سلامت، تغذیه، آب سالم، بهداشت و آموزش پایه برای دختران و پسران و حمایت از کودکان در برابر خشونت، بهره‌کشی و ایدز برنامه‌هایی دارد. هزینه برنامه‌های یونیسف کاملاً از طریق مشارکت داوطلبانه افراد، شرکتها، سازمانها و دولتها تامین می‌شود.

برگرفته از پایگاه خبری تحلیلی فرارو

/ 2 نظر / 22 بازدید
سودابه

با سلام به مانی عزیزم... خوشحالم که حال و هوات بهتر شده.... درمورد حقوق کودکان هم فقط این رو بگم که ایران با اعدام کودکان تمام قراردادها و امضاهای خودش رو درمورد حقوق کودکان متاسفانه زیر پا گذاشته و یه هیچ کس و هیچ جا هم پاسخگو نیست و چون لاتی سرکش هر کاری دلش میخواهد میکند[اوه]....... البته همه این رو میدونیم. واقعا تاسف باره..... [گل]سلامت باشی.

بهزاد

سلام اقا مانی...خوبی؟ من آپ م اگه میشه بمن هم سر بزن. مرسی[گل]