مهندس اسدالله رضوی‌زاده که بود و چه کرد؟

گویند: مگو سعدی چندین سخن از عشق‌اش
می‌گویم و بعد از من، گویند به دوران‌ها


زنده‌یاد مهندس اسدالله رضوی‌زاده در تیرماه ۱۳۲۱ در شهر تهران متولد شد. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در تهران، و بخشی از آن را در شهرهای نیشابور و مشهد گذراند. در سال ۱۳۴۷ به اخذ مدرک مهندسی فوق لیسانس رشته معماری دانشکده معماری دانشگاه ملّی ایران (شهید بهشتی فعلی) نائل آمد. پس از چند سال تلاش در زمینه حرفه‌ای، در سال ۱۳۵۶ به ایتالیا رفت و ضمن اقامت در آن کشور، موفق به گذراندن دوره تخصصی مرمت آثار باستانی دانشکده معماری شهر فلورانس و اخذ مدرک تخصصی در این زمینه شد. پس از بازگشت به ایران، زندگی‌اش یکسره در خدمت به فرهنگ و معماری ایران گذشت. از آثار اوست:

۱.       منوگرافی ری باستان، نسخه اول. با همکاری دکتر مسعود معتمدی.

۲.       منوگرافی و بافت شهری ری باستان، نسخه دوم که متأسفانه ناتمام مانده است.

۳.       روند تکاملی قوس در معماری ایران و پیدایش قوس جناقی.

۴.       تأثیر معماری گنبد سلطانیه بر گنبد صومعهSanta Maria del Fiore اثر Brunelleschi (برونولسکی) در شهر فلورانس (تز پایان‌نامه تخصصی)

۵.       تدوین تاریخ معماری مدرن ایران (که از طریق مصاحبه با پیشکسوتان معماری ایران، زنده‌یاد مهندس محسن فروغی، زنده‌یاد مهندس حسن پیرنیا، زنده‌یاد دکتر مسعود جهان‌آرا، مهندس هوشنگ سیحون و دیگر اساتید معماری ایران تهیه شده است.)

۶.       مطالعه و تحقیق در شکل اولیه مجموعه مذهبی سناباد در دوران اشکانیان و ساسانیان و روند تکاملی آن به سوی مجموعه حرم مقدس رضوی در مشهد و طرح فلکه دور آن، شامل گزارش و طرح‌های مستند در سه جلد با همکاری زنده‌یاد مهندس عظیم عظیم‌زاده و زنده‌یاد مهندس خسرو آهوری (شرکت خانه‌سازی ایران)

۷.       تحقیقی علمی در جهت دست یافتن به شکل اولیه مجموعه مذهبی دوران ساسانی در چال‌طرخان ری و ارائه طرح مرمت آن که مورد تأیید زنده‌یاد مهندس پیرنیا قرار گرفت.

۸.       فیلم مستند «آتشی که نمیرد» درباره مجموعه مذهبی دوران ساسانی در چال‌طرخان ری. مدت: پنجاه دقیقه با همکاری قوام‌الدین رضوی‌زاده.

۹.       فیلم مستند «اصفهان، نصف جهان»  درباره نکته‌های ناگفته از معماری اصفهان. مدت: شصت و پنج دقیقه.

۱۰.   فیلم مستند «معماری خشت در دوران ساسانی» درباره قلعه ایرج در آسیاباد ورامین و تپه آتشگاه اصفهان، در دو اپیزود. مدت: بیست دقیقه. با همکاری قوام‌الدین رضوی‌زاده.

۱۱.   طرح مجموعه مسکونی - تجاری رامهرمز (مهندسین مشاور ماندان)

۱۲.   طرح مرمت بقعه پیر پالان‌دوز مشهد (مهندسین مشاور آستان قدس رضوی)

۱۳.   مسئولیت طرح بافت‌‌های فرسوده شهرهای دوگنبدان، بجنورد و آمل (مهندسین مشاور تخت پولاد)

۱۴.   طرح بازسازی و نوسازی بافت فرسوده اطراف مجموعه امامزاده شعیب سبزوار (مهندسین مشاور تخت پولاد)

و بسیاری طرح‌های دیگر در ارتباط با بافت‌های فرسوده...


زنده‌یاد باتوجه به تخصصش در زمینه مرمت آثار باستانی و نیز به دلیل بازدیدهای مکررش از آثار به جای مانده از گذشته و طرح‌های متعددی که برای بازسازی یا مرمت آنها ارائه می‌داد، جزء معدود معماران ایرانی صاحب‌نظر در مقوله بازسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده بود.

زنده‌یاد مهندس رضوی‌زاده زندگی پربارش را با عشق به فرهنگ، هنر و معماری ایران زمین سپری کرد و با دلایل علمی، اعتقاد راسخ داشت که معماری ایران دوران ساسانی و به ویژه تکنیک‌های قوس و گنبد در معماری این دوران، تأثیری شگرف و بی‌چون و چرا بر ادامه معماری ایران و روند تکاملی معماری مغرب زمین داشته است.

روانش شاد و یادش گرامی باد.

هرگز نمیرد آنکه دلش زنده شد به عشق
ثبت است بر جریده عالم دوام ما


با تشکر از عمو قوام و آقای معتمدی

/ 2 نظر / 21 بازدید
صداقت

http://www.youtube.com/watch?v=u8Jan7ZrW8Y میدانم که صدای شجریان را دوست داری،من نیز.این قطعه را که از ریشه خراسانی من می آید به سال ها ی کوچه باغ های نیشابور و خاطرات خوبش تقدیم می کنم.تقدیم می کنم به تو و دکتر قوام که بسان کوکیش صمیمانه دوستتان داشت.بسی بسیار دوستتان داشت.بیشتر از فرزند بیشتر از برادر.یادش به خیر

معمار

آقا نیما کتاب هایی که معرفی کرده از ایشون به خصوص شماره پنج:تاریخ مدرن ایران رو چطور می تونم تهیه کنم؟ ایشالا چاپ شده؟