گلفروشان کوچک را دریابید!

کنار اتوبان بهشت‌زهرا، هم در مسیر رفت و هم در برگشت، کودکانِ کم‌سنّی را وادار به دستفروشی کرده‌اند. خردسالانی که گاه به سن مدرسه هم نرسیده‌اند و قدّشان حتی یک متر هم نیست و با صورتهایی آفتاب‌سوخته، گل و میوه می‌فروشند. آنان با فاصله‌های چند ده متری کنار آن اتوبان پر رفت و آمد و طبعاً حادثه‌خیز، منتظر خریدارانی هستند که دلشان به رحم بیاید و گلهایشان را بخرند.

گلفروشان کوچک، نمی‌دانند که کار اجباری کودکان ممنوع است و لابد منتظر مسئولانِ دلسوزی هم نیستند که آنان را از استثمار نجات دهد. گلفروشان اجباری به این سؤال فکر نمی‌کنند که آیا اساساً چنین مسئولانی وجود دارند یا خیر... کودکانِ فقیر کنار اتوبان بهشت‌زهرا به لقمه نانی که زنده نگاهشان می‌دارد، دلخوشند.

پاوبلاگی ۱:
 رعایت‏ آزادی انتخاب‏ شغل‏، و عدم‏ اجبار افراد به‏ کاری معین‏ و جلوگیری‏ از بهره‏‌کشی‏ از کار دیگری، طبق اصل ۴۳ قانون اساسی باید از جمله ضوابط اقتصادی جمهوری اسلامی ایران باشد.

پاوبلاگی ۲: طبق مادهٔ ۳۲ کنوانسیون بین‌المللی حقوق کودک کشورهای‌ عضو، حق‌ کودک‌ را جهت‌ مورد حمایت‌ قرار گرفتن‌ در برابر استثمار اقتصادی‌ و انجام‌ هرگونه‌ کاری‌ که‌ زیان‌بار بوده‌ و یا توقفی‌ در آموزش‌ وی‌ ایجاد کند و یا برای‌ بهداشت‌ جسمی‌، روحی‌، معنوی‌، اخلاقی‌ و پیشرفت‌ اجتماعی‌ کودک‌ مضر باشد به‌ رسمیت‌ می‌شناسند. جمهوری اسلامی ایران عضو این کنوانسیون است.

/ 2 نظر / 32 بازدید
پگاه

بازم عیدت مبارک[گل]

مهسا

کودکان کار را دریابید. فکر می کنم تا مردم به طور خودجوش با دیدن این صحنه های دلخراش دست به کاری نزنند، جمهوری اسلامی که هیچی هیچ جمهوریی نمی تواند برای این ها کاری بکند. یک مقداری از کارها تو این دنیا به جای اینکه با امضا زدن پیش برود با پا پیش گذاشتن پیش می رود. و در این مورد خیلی از مردم مملکت ما با وجود آگاهی ای که دارند به خودشان فکر می کنند. تنها هدیده این جمهوری برای ایرانی ها ایگوی ارضا نشده ای هست که اگر سنگ را هم به گریه می اندازد. پست (برای کارمن) را در همین باره نوشته بودم و خیلی خب .... فکر کنم دلم می خواهد اینجا بگذارمش برای دیگران http://petiteprincess.persianblog.ir/post/66/%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c_%da%a9%d8%a7%d8%b1%d9%85%d9%86